Fred Perry: Tipy kde nakoupit levně online v Čechách i zahraničí

Legendární britský tenista Frederick John Perry (18.5. 1909 – 2.2. 1995) toho dokázal ve své kariéře opravdu hodně (trojnásobný vítěz Wimbledonu, světový hráč číslo 1 po dobu 5ti let). Ale kromě sportovních úspěchů, se dokázal prosadit také poli módy, která k Wimbledonu neodmyslitelně patří.

Historický snímek tenisy Freda Perryho a aktuální podoba loga značky
Historický snímek tenisy Freda Perryho a aktuální podoba loga značky

Klíčové bylo seznámení Perryho s rakouským fotbalistou Tibby Wegnerem. Ve čtyřicátých letech společně v podstatě „vynalezli“ dnešní hojně využívané potítko na zápěstí. Místo obvazů či ručníků kolem rukou začali téměř všichni světoví tenisté té doby používat potítko a vznikla tak módní značka Fred Perry.

Původní logo mělo podobu dýmky, protože Fred byl jejím vášnivým kuřákem. Proti tomu však skvěle „marketingově“ myslící Tibby namítal, že by se tak oblečení netěšilo příliš velké obliby u ženského pohlaví. Po několika návrzích dostal Tibby opět nápad. Využít ve znaku vavřínový věnec (anglicky laurel wreath), který je původním znakem Wimbledonu a v antických dobách znamenal moc a sílu jeho nositele. Oba souhlasili.

Fred Perry polokošile modrá
Fred Perry polokošile modrá

A tak se na Wimbledonu v roce 1952 objevila první polokošile a značka zaznamenala okamžitě skvělý úspěch. I po více než půl století je dnes značkové oblečení Fred Perry stále velice oblíbené a poptávané. V poslední době tuto značku můžeme často zahlédnout například ve filmech či seriálech na populárních postavách (Bill Murray, Ewan McGregor, Jason Segel, Wentworth Miller).

Aktuálně každý správný muž, který se alespoň trochu vyzná v módě, disponuje minimálně jednou polokošilí (tzv. polo-trikem) značky Fred Perry. Kromě západní Evropy je značka velmi populární i v Japonsku (z nám neznámých důvodů). Kromě „pol“ je také oblíbená i obuv Fred Perry, kterou je možné zakoupit ve většině obchodů specializujících se na značkovou obuv a módu (Office Shoes, VAN GRAAF, Humanic).

Fred Perry boty tmavě modré
Fred Perry boty tmavě modré

Značka je také úzce spjata s hudebním scénou, protože podporuje mnoho začínajících nezávislých kapel. Mezi populární hudebníky oblékající Fred Perry patří například Daniel Johns (Silverchair), Dave Grohl (Foo Fighters), Tom Yorke (Radiohead), Pete Doherty (Babyshambles), Gwen Stefani (No Doubt). A to není vše, jelikož značka je v neposlední řadě populární i mezi sportovci, zejména tenisty a golfisty. Oficiálně značku Fred Perry oblékal skotský tenista Andy Murray nebo olympijský vítěz a vítěz Tour de France, cyklista Bradley Wiggins.

Podobně jako Ben Sherman, tak i v poslední době se značka snaží cílit na bohatší klientelu a profilovat se jako prémiové oblečení pro tenisty a golfisty. Na své kořeny však nezapomíná a dále vehementně podporuje Britskou Indie scénu. Kromě toho také spolupracuje s množstvím návrhářů a vytváří speciální kolekce (Bella Freud, Raf Simons, George Cox, Nigel Cabourn).

Na to jak se vyšívá vavřínový věnec do polokošile se můžete podívat na oficiálním videu „The Fred Perry Shirt“ níže.

Ukázky oblečení a doplňků Fred Perry

Kde koupit oblečení Fred Perry online

Největší nabídku oblečení, obuvi a doplňků naleznete samozřejmě na oficiálním Fred Perry e-shopu. Ceny jsou sice poněkud vyšší (například 2.400,- Kč za klasickou polokošili M12), ale dají se najít i pěkné kousky ve výprodeji s až 50% slevou. Naším tipem je však využít oficiálního outletu Fred Perry „Fred’s Threads“ na adrese https://www.fredsthreads.co.uk/, kde lze pořídit polokošili už za méně než 1.000,- Kč. Ceny jsou v britských librách (GBP) nebo eurech (EUR), ale dodání do České republiky trvá pouze 2 – 4 dny a je zdarma.

Stejně jako Ben Sherman, tak velice výhodně lze nakoupit značku Fred Perry v Britském online obchodě MandM Direct. Slevy dosahují více než 50% a například boty začínají už na 650,- Kč. Výběr je ovšem poněkud omezený a ceny jsou pouze v britských librách. Zaslání do České republiky není problém a poštovné stojí pouhých 180,- Kč (£5.99). Dalším naším oblíbeným online obchodem v Anglii je ASOS. Slušný výběr, ale poněkud vyšší ceny. Zasílání do České republiky stojí pouhých 80,- Kč.

V Čechách a na Slovensku je dostupnost značky poměrně omezená a neexistuje oficiální zastoupení ani fyzický obchod. V poslední době se však značka Fred Perry objevuje v obchodech se značkovým oblečením (VAN GRAAF, Peek & Cloppenburg). Snad jediným obchodem na českém Internetu, který má slušný výběr je Spartoo. Ceny jsou však vysoké a jedná se většinou o kousky z velmi starých kolekcí.

Napsat komentář